محمدجواد اکبرین

دین‌پژوه ـ روزنامه‌نگار

پیام شادی یک رهبر متوهّم

«آيا حضور دهها ميليون انسان بصير و پُر انگيزه در جشن سي و يك سالگي انقلاب كافي نيست كه معاندان و فريب خوردگان داخلي را كه گاه رياكارانه دَم از «مردم» مي زنند،به خود آورد و راه و خواست مردم را كه همان صراط مستقيم اسلام ناب محمدي و راه امام بزرگوار است، به آنان نشان دهد؟»

جملاتی که گذشت بخشی از پیام رهبر جمهوری اسلامی است که ساعاتی پس از راهپیمایی 22 بهمن منتشر شد. این پیام صدر و ذیلی دارد که از آنها می گذریم و به کالبد شکافی کلمات همین پاراگراف بسنده می کنیم.

درست در پایان هفته ای که احضار و تهدید و بازداشت روزنامه نگاران و فعالان جنبش سبز به اوج خود رسید و رکورد زندانی کردن بیش از هفتاد روزنامه نگار نصیب نظام شد و در پایان روزی که در آن نزدیکترین دوستان آیت الله خمینی و مسئولان پرسابقه نظام مورد ضرب و شتم و هتک حرمت قرار گرفتند و صدها نفر در سراسر ایران بازداشت شدند آقای خامنه ای سی و یک سالگی انقلاب را جشن می گیرد.

در تبریک این جشن، پیش کسوتان انقلاب را «معاند و فریب خوردگان داخلی» می خواند و تنها از هواداران خود و رئیس جمهور منصوبش به عنوان «مردم» یاد می کند.
از قضا «راه» همین «مردم» تنها به این دلیل که مطیع رهبری هستند «همان صراط مستقیم اسلام ناب محمدی» خوانده می شود و سرانجام درست مثل شب بعد از انتخابات که عجولانه و قبل از طی مراحل قانونی، رأی احمدی نژاد را 24 میلیون خواند و منتظر رسیدگی به انبوه شکایات دال بر وقوع تقلب گسترده نماند؛ این بار نیز میزان هواداران خود در راهپیمایی 22 بهمن را «دهها میلیون انسان بصیر» اعلام می کند.

آیا آقای خامنه ای واقعا گمان می کند دهها میلیون نفر در حمایت از او به خیابانها آمده اند؟

شاید ذکر دو خاطره ما را به پاسخ این پرسش نزدیک نماید:

یک: اردیبهشت 76 بود که به رسم رفاقت قدیم و همشهری بودن، مهمان یکی از اعضای شورای سردبیری کیهان شدم. آن روزها نه رسمی داشتم و نه اسمی؛ تنها یکی از انبوه هواداران سید محمد خاتمی بودم و چشم انتظار آمدن او بی آنکه همشهری کیهان نشین ما بداند.
می غرّید آن همشهری که «باید به هر قیمتی، حتی شایعه و دروغ، نگذاریم خاتمی بیاید چون آقا راضی نیست؛ حالا تا بیاید تکذیب کند شایعه را، انتخابات تمام شده…» و از افتخاراتش نقل می کرد اکاذیبی را که در کیهان منتشر شده بود و افرادی را که فرصت تکذیب یا شکایت نمی یافتند… روزگار گذشت و حالا آن همشهری کیهانی، پس از یک دوره مدیر عاملی خبرگزاری جمهوری اسلامی، شده است معاون خبر دفتر رییس جمهور که از قضا هر دو از حساس ترین منابع اطلاع رسانی نظام اند و باید توسط امین ترین ها در وثاقت و روایت اداره شوند…

دو: مدتها پس از انتخاب خاتمی، در جامه ی عضوی از تشکل طلاب اصلاح طلب، برای مناظره با حسین الله کرم (از نظامیان و مؤسسان گروه انصار حزب الله) به دانشگاه تبریز رفتم تا درباره نسبت میان اسلام و جامعه مدنی گفتگو کنیم.
پس از جلسه، در حیاط دانشگاه، یکی از اعضای بسیج دانشجویی به انتقاد از او گفت که برخی از کارهای خشونت آمیز حزب الله با سخنان آقا (ی خامنه ای) منافات دارد. سردار بی درنگ پاسخ داد که: «گاهی حزب الله است که راه را به آقا نشان می دهد، آقا هم به حزب الله اعتماد دارد؛ مثلا ما انتشارات مرغ آمین را برای چاپ یک کتاب آتش زدیم، همه اعتراض کردند اما خدمت آقا که رسیدیم ایشان ضمنی تایید کرد و گفت گاهی راه مبارزه با باطل، نابود کردن آن است!»

و اما بعد:
تصور کنید اگر کسی مثل معاون خبر نهاد ریاست جمهوری به عنوان یک حزب اللهی و به قصد «نابود کردن باطل» و به سادگی دروغ پردازی های 12 سال پیش، برای جلب رضایت آقا به هر قیمتی، «راه را به آقا نشان بدهد» و در بولتن ویژه ایشان بنویسد که دهها میلیون نفر یکصدا شما را فریاد کردند و احتیاطا برای حفظ سلامتی آقا، تصاویر ناجوری هم نشانش ندهند و «آقا هم که به حزب الله اعتماد دارد»؛ آیا نوشتن چنین پیامی عجیب به نظر می رسد؟

ماجرا می تواند به همین سادگی باشد و توسل به «خشونت بی مهار» در حراست و صیانت از ساختمانی که می خواهند خشت خشت آن را با دروغ بالا برند نتیجه طبیعی ساده اندیشی یک رهبر خودکامه و متوهّم و دروغ پردازی بدخیم اطرافیان او باشد که البته نتایج فاجعه باری به دنبال دارد.

باور کنید حتی اگر تمام میدان آزادی هم از نمادهای سبز پر شده بود باز هم نشانه ارادت و اطاعت»دهها ميليون انسان بصير و پُر انگيزه در جشن سي و يك سالگي انقلاب» بود و تنها شاید کمی از غلظت پیام کاسته می شد.

رابطه آقا و مریدانش یک رابطه دو طرفه است: آنها تبادلِ جهل یا تجاهل می کنند و شادی و امنیت ملتی را در این مبادله به تاراج می برند.

مشکل را در کلام آن شاعر عرب باید جستجو کرد که سرود: قاضی ما یا کور است یا خود را به کوری زده که حتی به عید مردمان هم رحم نمی کند و شادی های مردم را نیز مثل اموال یتیمان به تاراج می برد.
إنّ قاضینا لأعمی، او تراه یتعمّی
سرق العید کأنّ العید أموال الیتامی

Advertisements

35 دیدگاه»

  shorayesabz wrote @

يه پوستر براي چهارشنبه سوري سبز
مقابل ساختمان صدا و سيما ( جام جم )

تو بالاترين ممنون ميشم اگه لينك اين پوستر رو بذاري

  کوروش wrote @

با درود فراوان.
عالی بود.من تحلیل های شما را در مصاحبه هایتان با شبکه های ماهواره ای دنبال می کنم.بسیار دقیق و منطقی هستند.موفق باشید…

  رسول wrote @

باید از کلام شما شیوۀ جدید و مدرن استدلال را یاد گرفت. واقعا به شما تبریک می گویم. قضاوت در مورد یک نظام اون هم با بیان دو داستان که راویش شخص شخیص شما باشید فقط انسان های کوته فکر را قانع می کند. قاضی مذکور در شعر بالا خود شمائید و نه کس دیگر. البته پول حرام شبکۀ بی بی سی و رادیو فردا و امثال آن ان شاء الله شما را تا درجۀ یزیدیان سوق خواهد داد. البته اگر تا به حال نداده باشد.
فعلا که از ترس همین رهبر غیور ما آواره شده اید. من هم اگر اینگونه تو دهنی خورده بودم صدبار بدتر از شما می شدم. شکم گرسنه و آروغ ناشتا تنها چیزیه که برای شما باقی مونده.

————————-
پاسخ:

به آن دو خاطره، «استدلال» نمی گویند بلکه همیشه خاطره را به عنوان «شاهد بر استدلال» می آورند.
من برای اثبات توهّم و فساد اخلاقی و سیاسی «رهبر غیور شما» در مقالات و نوشته های دیگرم استدلال آورده ام به ویژه در مصاحبه مفصّلی با شبکه جنبش راه سبز (جرس) تحت عنوان «رهبری و مشکل خود علی پنداری»

  b3931757 wrote @

پشنهاد می شود اعتراضات جمعه ها در نماز جمعه صورت گیرد.چون نماز جمعه برای همه است ونیاز به مجوز ندارد ونمی توانند سرکوب کنند…………………

  ع wrote @

متوهم خو تو هستی

  133 wrote @

سلام جواد جون.خوبی حالت خوبه.خیلی وقت بود ازت خبر نداشتم.عزیزم از این جور اتفاقها زیاده ولی به نظر من بیشتر مردم حتی خیلی از اونهایی که طرف این ظالمها هستن بی اطلاع و جاهلا یا اونقدر گرفتار و دست تنگ هستن که مجال تحقیق و تفحص ندارند.انشاءا… به خواست خدا و اهل البیت(ع) هممون از خواب غفلت بیدار میشیم بخصوص مریدان بی اطلاع و ناآگاه حاکمان گمراه این سرزمین.جواد جون دعا برای این جوون گمراه یادت نره.پویا و جاری باشی

  احمد wrote @

می خور که شیخ و حافظ و مفتی و محتسب
چون نیک بنگری همه تزویر می کنند

  رکسانا wrote @

می گویند آنکه خواییده را می شود بیدار کرد ولی نه آنکه خود را به خواب زده! آقای خامنه ای خیلی وقته خودتو به خواب زدی!

… به چشم خود شاهد هجوم مردم پر انگیزه برای گرقتن نوشیدنی بودیم (ما در مسیر آب آلبالو بودیم و وقتی گروهی با آب هلو از سمت دیگر آمدند مردم با انگیزه و سرعت زیاد به آن طرف حرکت کردند) کیک و بادکنک و فرفره و پرچم و پوستر خامنه ای هم به حد وفور بود که پوسترها به تعداد زیاد کف زمین جای گرفته بود و بادکنک و فرفره روی سر و چشم مردم! صحنه هایی کمدی-تراژیک … . جالب تر تلاش پیرمردها و پیرزنها برای گرفتن بادکنک بود، شاید به دلیل محرومیت از آن در کودکی! خانواده های بصیر بسیاری هم پس از پر کردن کیسه هایشان از این مفت یافته ها و قبل از سخنرانی رئیس دولت صحنه را ترک کردند، که اصلا»عجیب نبود.
چه سرمایه ای از این مملکت صرف پذیرایی و جابجایی و پاداش مزدوران شد؟ میلیاردها تومان!
چه پشتوانه قابل اعتماد و افتخاری آقای خامنه ای!
کسانی که با تطمیع به هواداریت می آیند با تطمیع هم به تو پشت خواهند کرد.
انسانهایی پرانگیره آنهایی هستند که با دست خالی به قتلگاه می آیند و خواب را از چشم تو و نوکرانت برده اند! شعارهای سبز ما مانند بغضی در گلویمان ماند ولی شادیم از آن که:
» شدت نیکان روی در فرج دارد و دولت بدان سر در نشیب»

  رکسانا wrote @

آقای اکبرین !
از چه کلماتی باید در پست هایمان استفاده کنیم که شما آنها را سانسور نکنید! شاید سیستم شما هم مانند اس .ام. اس ها به کلمه سبز حساس شده و اتوماتیک آن ها را حذف می کند! زنده باد سانسور!
——————-
پاسخ:
دو خط از کامنت شما با حروف لاتین به هم ریخته رسید من هم حذفش کردم
باور کنید بی تقصیرم

  رکسانا wrote @

آقا رسول !
رهبر غیورت چرا در 22 بهمن به میدان آزادی نیامد که با امتش آبمیوه یا شیرکاکائو میل کند!؟ هلی کوپتر و ب.ام.و سیصد هزار دلاری ضد گلوله که داره، مزدور و چماقدار هم که داره فقط شهامت نداره! تنها چیزی که می بینه دشمن دشمن دشمن! حرف که میزنه دشمن دشمن دشمن! خوب به این آدم! میگن متوهم دیگه!

  احمد wrote @

سلام. راجع به نظرات و عقاید شما که در مطالبتون منعکس هست نظری نمیدم و تفکر و اظهار نظر رو حق هر کسی از جمله شما می دونم. ولی آقای محترم، متوهم بودن رهبر و دروغگویی همشهری من و شما و … چه ربطی به همکاری با BBC و VOA و امثالهم داره؟! اگه شما در تاریخ مملکت ما جایی رو دیدی که از انگلیس خیری به ما رسیده خوب به ما هم بگو تا بدونیم؟! مگه همین انگلیسی ها و آمریکایی ها در سقوط دولت مصدق نقش نداشتند؟ تاریخ ایران پره از جنایت های استعمارگران انگلیسی و بلاهایی که سر مردم بدبخت ایران آوردند. شکی نیست که همه اینها و بسیار بسیار بیش از اینها رو میدونید، هر چی باشه همشهری هستیم و نقل کمالات سابق شما رو زیاد شنیدیم، ولی با این همه چرا زیر علم اونها سینه می زنی برادر؟
به قول شاعر:
مرگا به من که با پر طاووس عالمی
یک موی گربه وطنم را عوض کنم
البته ای کاش شما پر طاووس وطنتون رو با موی گربه انگلیسی ها عوض نکرده باشید…
دلم میخواد لطفی کنید و به این سؤال من پاسخ بدید که هدف مشترک شما و انگلیسی ها چیست که در یک جبهه علیه «یک رهبر متوهم» می جنگید و نقطه جدایی شما از هم کجاست؟

——————–
پاسخ:
مصاحبه با یک رسانه حرفه ای جهت اطلاع رسانی به معنی همکاری با دولت متبوع آن رسانه نیست
گمان نمی کنم فهم تفاوت دولت و رسانه کار مشکلی باشد
فرض می کنیم حق با شما
از رهبر جمهوری اسلامی بخواهید رسانه های ایران -از روزنامه ها تا خبرگزاری ها- را آزاد کنند تا ما با خارج مصاحبه نکنیم
همانطور که سالیان درازی فقط در داخل می گفتیم و می نوشتیم و دعوت هیچ رسانه خارجی را هم نمی پذیرفتیم
البته نه با استدلال شما بلکه به این دلیل که نیازی نمی دیدیم و هنوز راه برای رساندن صدای مان به مردم باقی مانده بود

  alireza joneydi wrote @

سلام جواد عزیز …

حکم محکومیت همشهری ما همون که ازش خاطره نقل کردی و مدیر عامل

ایرنا هم شده بود , صادر شده : چهار ماه زندان ! این مهم نیست

که چندماه زندان و یاحکم پس از تجدید نظرخواهی واعمال ماده

18 و … اصلا اجرا شدنی هست یا نه . مهم دلیل اتهام و مجرمیت ایشونه :

درج یک خبر علیه رییس فعلی مجلس , و در واقع بر ملا کردن اون . و دو

مطلب علیه هاشمی رفسنجانی .

اما درج خبری از رییس مجلس که حاکی تلفن تبریک به :

موسوی برای انتخابش بعنوان رییس جمهور ساعت 5 بعدازظهر22خردادبود!

خیلی ها به تقلب واقفند فقط کافیه مثل این یکی, صداش دربیاد…!همین .

آقای رییس مجلس حاشا کرده قضیه ی تلفن رو … , باید دید زور کی می

چربه !!!

  خودتي wrote @

شاعر ميگه
خودگوئي خود خندي خود نقد هنرمندي
ولي شما يكي خيلي هنرمندي نكنه اون عكس فتو شاپي رو از آزادي خودت رنگ كرده بودي اصلشو هم ديديم خيلي هنرمندانه بود بهت تبريك مي گم تو بي دلخوش كنك نمي موني

  محمد الف wrote @

سلام جواد جان!شاید تو هم اگه اینجا بودی و اینهمه بلندگوهای تقدیس رهبر، گوشتو پر کرده بود و احیانن فقط همین ها منبع خبر بودن برات، به این بیچاره ها حق میدادی! من بیشتر دلم برای اینا میسوزه تا اینکه ازشون بدم بیاد!راستی! خونه ی نو مبارک…

  رکسانا wrote @

رفیق احمد ! به جای برادر احمد (چون مدتیه تو بلوک کشورهای کمونیستی رفتیم! )
رفیق، وطنتو خیلی وقت پیش به چین و روسیه فروختند که بی دین تر ازشون پیدا نمی شه! تا حالا کجا بودی؟ باز به انگلیس ها و آمریکایی ها که ظاهرا» به خدا و دین معتقدند!
در آینده نزدیک باید شاهد ودکا نوشیدن ا.ن. با رفیق مدودیف باشیم! یا اجرای رقص سامبا در بزم های ويژه برای ا.ن. و رفیق شاوز یا به قول اینها چاوز!

  محمدمهدی wrote @

سلام.
انتظار نداشتم تو این یه زمینه دیگه نظر بدی. فکر میکردم واسه ایراد و اشکال گرفتن و انتقاد کردن سوراخ سمبه های دیگه ای پیدا کنی نه اینکه مثل بی سوادها بیای و این حرفهای بچه گانه رو بزنی.
مردم شهرت زیر بارون ریختن تو خیابون .توی دستهاشون نه عکس موسوی بود نه خاتمی نه کروبی نه لاریجانی و نه احمدی نژاد و نه هیچ کس دیگه.فقط عکس رهبرشون که واسشون عزیزه رو داشتند. خودت بهتر میدونی اینجا چه خبره پس خودت رو بخواب نزن.

  احمد wrote @

نخیر! فهم تفاوت رسانه و دولت چندان مشکل نیست، ولی فهم اینکه یک رسانه دولتی مستقل از دولت عمل می کنه چرا، مشکله! چه در ایران، چه در انگلیس و چه در هر جای دیگه. احتمالا مبنای این حرف شما اینه که BBC و امثالهم رو بی طرف می دونید و اعتقاد دارید که اینها فقط به وظیفه رسانه ای شون یعنی اطلاع رسانی عمل میکنند. ولی حتما خودتون هم می دونید که رسانه بی طرف در هیچ کجای دنیا عملا معنا نداره، گرچه در حد یک پز همیشه مطرح میشه و قطعا هر رسانه ای در پس اطلاع رسانی خودش هدفی رو دنبال می کنه. نه تلویزیون جمهوری اسلامی بی طرفه و نه تلویزیون های دیگر دنیا. حتما رادیوی bbc از بی طرفی و حرفه ای گریش بوده که پیام آغاز کودتای 28 مرداد رو پخش کرد و آرزوهای یک ملت رو تباه کرد. مگر غیر از اینه که الان هم در تمام تحلیل هاش از مخالفان رژیم استفاده می کنه؟ و مگه مخالفت با رژیم ایران سیاست رسمی بریتانیا در قبال ایران نیست؟ مطالبه آزادی از رهبر جمهوری اسلامی هم مطالبه به حقی است. ولی نه آزادی برای انتشار مطالب خلاف واقع از قبیل مطالبی که در پاراگراف بعدی خواهم گفت. این کار خیلی اوقات از طرف مخالفان رژیم اتفاق افتاده و قابل انکار نیست. در واقع چنین خلاف گویی هایی راه رو برای بیان حقایق هم بسته.
و اما شما مادام رکسانا، در مورد فروخته شدن ایران به چین و روسیه نظری نمیدم، چون اطلاعاتی در این زمینه ندارم. اگر مطلعمون کنید ممنون میشم. اما در مورد رهبر غیور؛ ب.ام.و سیصد هزار دلاری که خوبه، علاوه بر این، ایشون کلکسیون عصا، کلکسیون عبا، کلکسیون انگشتر، 30 تا کاخ، 100 تا اسب اصیل و… هم داره. جهت اطلاعات بیشتر به سایت آقای مخملباف مراجعه کنید. از این حرف های سخیف و کودکانه زیاد تو سایتش زده. برای استعمال در کامنت ها به دردتون می خوره.

  g wrote @

آریا آرام نژاد صبح 27/11/88 در بابل بازداشت شد

  سارا wrote @

آقاي اكبرين عزيز من تازه با شما آشنا شدم منظورم بعد از انتخابات رياست جمهوريه البته .برعكس بعضي از دوستان فكر مي كنم بسيار كار خوبي كرديد كه از طريق رسانه هاي خارج از كشور صداي اعتراض ما شدين.واقعا من و اطرافيانم و دوستانم كه همگي دانشجويان كارشناسي ارشد هستيم اخبار و تحليل ها را فقط ار طريق اينترنت و 2 شبكه ي بي بي سي و صداي آمريكا دنبال مي كنيم.جون مي بينيم هر چقدر هم جهت گيري داشته باشند ولي دروغ نمي گن و به شعور مخاطبشون توهين نمي كنن يا اينكه مخاطبشان را احمق فرض نمي كنند.مطمئنم با اين كار تونستيد بسياري از كساني كه از مذهب فراري شده اند به لطف نظام ولايت فقيه مثل من را با نوع ديگري از مذهب و تفكر مذهبي آشنا كنين .مطالبتون را در بلاگ هم دنبال مي كنم و خوشحالم از حوزه علميه انسان هاي شريفي مثل شما هم خارج مي شوند.

  مريم wrote @

با سلام .آقاي احمد به شما مي گم با شما موافقم كه رسانه ي بي جهت وجود نداره اين بسيار با رسانه ي دروغگو فرق مي كنه كاري كه شما و طرفداران نظام مي كنن نه تنها تحريف وقايعه بلكه كاريه كاملا غير اخلاقي .دوما اين كه من هم فكر مي كنم انداختن همه ي مشكلات از جمله همه ي جنايات در كف خيابان ها و تجاوزها در زندان و شكنجه كه خود حكومت پذيرفته انجام داده به گردن آقاي خامنه اي شايد درست نباشه اما به شما و امثال شما كه ايشون را قبول دارين هم ميگم مشكل ما اساسا ايشان نيست مشكل ما قانون اساسي است كه به يه شخص اختيارات بسيار زياد ي مي ده فرماندهي كل قوا براي مدت 20 سال!!هم فساد آور است هم هر حكومتي را به استبداد سوق مي دهد.به دليل اينكه چنين مشكلي پيش نياد اكثر كشورها به اين نتيجه رسيدند كه قدرت بايد چرخشي و پاسخگو باشد كه دچار فساد نشه كار عاقلانه اينه كه شما هم از تجربه ي بقيه كشور ها استفاده كنيد

  رکسانا wrote @

رفیق احمد!

یه گشتی در شهر بزنید و سراغ اجناس وطنی رو بگیرید فتح ایران توسط چین را ببینید، انتظار ندارم از مناقصاتی که سپاه همیشه برنده انهاست و پیمانکاری آنها را شرکت های چینی انجام می دهد، آگاه باشید چون پیداست دنیای بی خبری برای شما امن تر است!
نیروگاه تمام نشدنی بوشهر توسط روسها و سوابق تاریخی آنها را هم مطالعه کنید، چون ظاهرا» اطلاعاتتان محدود به 28 مرداد است، و حدس می زنم که از دیدگاه شما کاشانی نفت رو ملی کرد (خانم نواب صفوی هم در رسانه دولتی ادعا کرد که نواب نفت رو ملی کرد).

رهبر شما در روزهای مهم 9 دی و 22 بهمن و 13 آبان کجا تشریف داشتند؟ چرا در میان میلیونها ذوب شده خود حضور نمی بایند؟

رسانه شما حتی مناظره هایی را که خود به راه انداخت تحمل نکرد و آنها را بعد چند از مناظره به معاشقه و سپس به خود ار…یی تبدیل کرد! پس وقتی برای شنیده شدن صدای مخالف در رسانه شما جایی برای معترضان نیست، به مصاحبه هایشان با سایر رسانه ها ایراد نگیرید. رکسانا.م

  مایا wrote @

آقای احمد!
رهبر نه از بیت المال بهره ای دارد و نه اموالش آن لیست طولانی محسن مخلمباف است ولی 50 میلیون هوادار دارد که در 22 بهمن بیرون آمدند بقیه20 میلیون هم احتمالا»سالمندان بیمار بودند که عذرشان قابل قبول است یا آن زمان در ایران نبودند! خس و خاشاک هم که 3 یا 4 هزار نفر بیشتر نیستیم آنهم با احتساب آنهایی که در زندان هستند. خوب به گفته شما ماشین ضدگلوله و محافظ ایرانی و لبنانی هم که ندارند! (عکسی هم که اصلا»در این زمینه موجود نیست چون اگه باشه حتما» فتوشاپه)! خوب حالا ایشان چرا سوار اتوبوس نشدند که در آن جشن با شکوه شرکت کنند؟ اصلا» از خودتان پرسیده اید؟ بین میلیونها هوادار جان برکف که نهایت امنیته!
ضمنا» چرا برای این سبزهای کم شمار در شهر حکومت نظامی بود؟ این را هم بی بی سی گفت و شما به چشم خود ندیدید! من هم بر علیه سلطه انگلیس هستم و از سلطه جویان چه ایرانی و چه آمریکایی بیزارم! اگر کودتای 28 مرداد و عوامل پشت و جلوی صحنه را ندیدم کودتای 22 خرداد 88 را و تبعات خونبار آن را شاهد بودم.

  رکسانا wrote @

آقای خودتی!
کامنتی بگذار که حرفی برای گقتن داشته باشه البته اگر اصولا» توانایی ذهنی این کار را داشته باشی!

  ناشناس wrote @

hala yeki ham shad bashe! chi mishe?

  هامون wrote @

درد من حصار برکه نیست
درد من زیستن با ماهیانی است که فکر دریا به ذهنشان خطور نکرده است

  احمد wrote @

من از گفتن اینکه پیام کودتای 28 مرداد 32 از بی بی سی پخش شد میخواستم این نکته رو بگم که شما حتی به مصدق که دم از اون می زنید و او رو یک رهبر ملی می دونید هم وفادار نیستید و بعد از سالها به دامن همون رسانه افتادید که در اون رخداد بعنوان تکه ای از پازل عملیات نقش داشت. در ضمن از نظر من صنعت نفت توسط مردم با همراهی مصدق و کاشانی که هر کدومشون طیف هایی از اونها رو با نهضت همراه کردند ملی شد.
در مورد فتح ایران توسط چین هم اگر واقعا دلیل شما اینه که خیلی جای تأسف داره. اجناس چینی نه فقط ایران که خیلی از کشورهای جهان از جمله آمریکا و کشورهای اروپایی رو هم گرفته. شما ادعای باخبر بودن از همه چیز رو دارید حتما باید در خبرها از تنشی که بین اروپا و آمریکا با چین به همین دلیل به کرات رخ داده چیزهایی شنیده باشید و از سیاستهایی که بارها برای مقابله با ورود اجناس چینی اتخاذ کرده اند. پس با شما تسلیت میگم، چون با استدلال شما اروپا و آمریکا هم الان توسط چین فتح شده! در مورد سپردن پروژه ها به چین هم باید گفت وقتی خیلی شرکتهای آمریکایی و اروپایی و … به دلیل پیروی از سیاستهای پیدا و پنهان تحریم حاضر یا قادر به همکاری با ایران نیستند، فقط برخی کشورها مثل چین باقی می مونند که کمتر از این سیاستها پیروی می کنند. عدم راه اندازی نیروگاه بوشهر هم انتقاد به جایی است که البته باز هم به همان دلایلی که اشاره شد همکاری با روسیه اجتناب نا پذیر است، چون وقتی آلمان به قرارداد خود برای راه اندازی این نیروگاه که قبل از انقلاب منعقد شد وفادار نماند و سایر کشورها از جمله فرانسه نیز حاضر به هیچ گونه همکاری با ایران نیستند و حتی سهام رسمی ایران را در سایت مشترک غنی سازی فرانسه نادیده می گیرند، چندان عقلانی نیست که فقط برای اینکه توسط شما به کمونیست بازی متهم نشوند، از همکاری روسیه چشم پوشی کنند.
و اما:
آشنايان ره عشق، گرم خون بخورند
ناكسم گر به شكايت سوى بيگانه روم

  رکسانا wrote @

رفیق احمد!

1- آیا رسانه ای برای معترضان باقی گذاشته اند که از طریق آن اطلاع رسانی کنند، علت رو آوردن مردم به بی بی سی و … خود دولت است! پس متهم کردن مخالفان بی دلیل است. ضمنا» ما تمایلی به افتادن در دامان روزنامه های کیهان و ایران و … با آن تیترهای زننده، و پر از دروغ و تهمت و تملق و خبرهای جادویی 20:30 نداریم.

2- اطلاع رسانی توسط رسانه وابسته به یک کشور الزاما» به معنای دخالت آن کشور در رویدادهای پوشش داده شده نیست. کودتای 28 مرداد توسط آمریکا طراحی و اجرا شد ولی با حمایت اکثریت نادان و اقلیتی خائن، که کاشانی در آن اقلیت قرار داشت و در چرخشی سریع به آستان بوسان اعلیحضرت پیوست وگرنه مانند محمد مصدق راهی تبعید می شد!

3- محمد مصدق رهبر ملی کردن صنعت نفت بود. 14 اسفند را فراموش نکنیم. یادش گرامی

4- تراز تجاری ایران و چین برای ایران منفی است، نه برای آمریکا و اروپای شمالی و غربی، چین برای ایران از مهر و تسبیح تا عروسک ملی دارا و سارا و صنایع دستی ایرانی تولید می کند! تو خود حدیث مفصل بخوان از این مجمل! تسلیت بر نا آگاهان.

5- سپاه برنده همیشگی مناقصه های بزرگ مانع از اجرا آنها به وسیله متخصصین داخلی شده و به دلیل عدم تخصص در همه زمینه ها به غیر از سرکوب و قمه و باتوم زنی! ناچار آنها را به پیمانکار های چینی واگذار می کند. خودکفایی از نوع ایرانی به دست متخصصین ایرانی!!! ورود کالاهای بی کیفیت و خطرزای چینی را فراموش نکنید.

6- بازی روسیه و چین با کارت وتو یشان با ایران و قول فروش موشک اس-300 و اجرای پروژه های اتمی تمام نشدنی باعث چشم پوشی ایران از سهم قانونی اش در دریای مازندران شد و باج دهی های دیگر به روسیه شده، مهم نیست که هواپیماهای مسافری روسی به مقصد بهشت جان چند ایرانی را گرفته؟ مهم نیست چینی ها چگونه مسلمان اویغور را کشتند؟ اصلا» ما روایتی در این زمینه از پیامبر برای فریاد رسی مظلومان موجود نداریم!

7- شهروندان بهایی که در دین بی محتوایشان حداقل به خدا ایمان دارند مجرم و کمونیست های منکر خدا برادر و دوست هستند!

8- و اما در مورد شعر زیبایتان! اینقدر با رفقای روس و چینی احساس نزدیکی و یکی بودن می کنید که آنها را خودی حساب کرده اید که فراموش کرده اید بیگانه اند و از مدتها پیش به سویشان رفته اید.

خون به ناحق ریخته نوجوان ها و جوان های ایران دامنگیر خواهد شد.

  ناشناس wrote @

In mohammad mehdi va rasoul kheili out hastan

  شال سبز wrote @

سلام جواد . حق داري چون در ايران نبودي تا ببيني كه تمام فتنه سبز چگونه در زير پاهاي ملت ايران له شد .
غلام علي سيد بابلي

  مهدی عزیزی wrote @

سلام جواد عزیز.
این روزها خیلی به یادت هستم. و به فکر جابجایی تان. دیشب در خواب ملاقاتت کردم. با بچه های بابل. خواب خوبی بود. امیدوارم هر کجا که هستید زیر سایه حق باشید.

  h.g wrote @

مولاي يا مولاي
أنت المولي و أنا العبد و هل يرحم العبد الاّ المولي

«واسه اين بود كه خستگي مبارزه از روح و جسم همه ي اونايي كه برات كامنت گذاشتن رد شه عزيز برادر»

خسته اي برادر .
مي دانم
كمي آرام بگير
و نسيم هاي ناگهان را بخوان و ببار.
مبارزه پايان ندارد ولي براي اينكه آغشته به خشم و محبت از جنس عباس بن علي باشد بايد هر از چند گاه از همه دور شوي و خود را به نسيم بسپاري.
سلام.

  رضا wrote @

Ei kash bahari dobare ayad shayad!

  رضا دادپور wrote @

سلام
آقا جواد چطوري ؟
واقعا اين دو خاطره يا هر اسم ديگري كه برايش بگذاريد دليلي بر رد يا اثبات چيزي مي شود ؟
آقا جواد ، وجود ايستگاه هاي صلواتي بعد از انقلاب يك امر طبيعي و جا افتاده ايي براي مردم شده است . و شما نمي توانيد اين مسئله را انكار كنيد .
آيا در هزاران برنامه ي قبل كه ايستگاه صلواتي دائر ميشده ، مردم براي استفاده از آن به صحنه مي آمدند ؟
نگوييدكه فكر مي كنيد رزمندگان سال هاي دفاع هم براي استفاده از ايستگاه صلواتي به جبهه هجوم مي آوردند كه هرگز اين فكراز سوي شما باورم نميشه .
امسال راهپيمايي 22 بهمن در مشهد بودم ، خيلي با شكوه بود .
جواد عزيز نوشته هاي شما موجب تلخ كامي ملت و شادكامي دشمنان اين ملت است .
اميدوارم جواب خودم را از جانب شما دريافت كنم چون بعضي از كساني كه براي دوستان شما كامنت مي گذارند (البته بعضي ها) جانب ادب را رعايت نمي كنند .
متشكرم

  133 wrote @

سلام جواد عزیز
خسته ام سنگینم بی انگیزه.کامنت ها رو خوندم.همه معترض همه شاکی.همه حیران.به کجا داریم میریم.راستی مگه نمیگم برا اینکه شروع کنی اول باید شک کنی تردید کنی بعد سوال کنی.بعد فکر کنی بهد جستجو و تحقیق کنی.اونقدر ما رو از خدا ترسوندن که می ترسیم بهش شک کنیم که اصلا بگیم نیست وجود نداره. من به خدا ایمان دارم ولی به کدوم خدا نمیدونم؟یعنی فرصت اینکه خدای حقیقی رو پیدا کنم رو به من ندادن و نمیدن.این جبری که تو این مملکت برا انداختن نه تنها ما رو به حق نزدیک نمیکنه بلکه داره مارو از حقیقت دور میکنه.ای خدای حق من که نتونستم راه رسیدن بهت رو پیدا کنم تو یه زحمتی بکش و راه خودت رو به طرف من کج کن………

  rasa wrote @

ما هم فکر میکردم رهبر از اوضاع بی اطلاعه
اما بعد از نماز جمعه 29 خرداد و بعد از خوندن خاطره آقای الویری نزدیکی های انتخابات با ناباوری فهمیدم که ایشون از همه چیز اطلاع دارند.
و بعد از اون چشممون به دروغ ها، خود بزرگ بینی ها، و تکبرشون باز شد.
تعجب میکنم چطور قبل از این نمیدیدیم این چیزها رو.


پاسخی بگذارید

در پایین مشخصات خود را پر کنید یا برای ورود روی شمایل‌ها کلیک نمایید:

نشان‌وارهٔ وردپرس.کام

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری WordPress.com خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس گوگل+

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Google+ خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

تصویر توییتر

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Twitter خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

عکس فیسبوک

شما در حال بیان دیدگاه با حساب کاربری Facebook خود هستید. بیرون رفتن /  تغییر دادن )

درحال اتصال به %s

%d وب‌نوشت‌نویس این را دوست دارند: